poniedziałek, 20 stycznia 2014

„Życie Pi" Yann Martel

„Nadchodząca śmierć jest już wystarczająco straszna, a co dopiero śmierć odroczona, która pozwala człowiekowi uprzytomnić sobie, jak bardzo był dotąd szczęśliwy i ile szczęścia go ominie.”

„Jeśli wycierpiało się dużo w życiu, każda dodatkowa przykrość staje się nie do zniesienia, choć jest jednocześnie błahostką.”

„Wybrać powątpiewanie jako filozofię życia to jak wybrać bezruch jako środek transportu.”

„Strach to jedyny prawdziwy wróg życia. Tylko on może je pokonać.”

„Czas jest iluzją, która tylko wywołuje w nas lęk.”

„Jeśli my, obywatele, nie będziemy wspierali artystów, to złożymy naszą wyobraźnię na ołtarzu twardej rzeczywistości i skończy się tak, że nie będziemy mieli w co wierzyć i o czym śnić.”

„Zawsze znajdą się tacy, którzy poczuwają się do obrony Boga, jakby najwyższa prawda, podstawa bytu były czymś słabym i bezbronnym. Ludzie ci mijają trędowatą wdowę, która błaga o kilka pajs, obdarte dzieci żyjące na ulicy i myślą: Takie jest życie. Ale jeżeli uważają coś za obrazę boską, to zupełnie coś innego. Czerwienieją, nadymają się i wyrzucają z siebie gniewne słowa. Ich oburzenie przyjmuje zdumiewające rozmiary. A determinacja staje się wręcz przerażająca. Ci ludzie nie rozumieją, że Boga trzeba bronić w sobie, nie na zewnątrz.”

Ocena 6/6

2 komentarze:

  1. "Życie Pi" jest jedną z moich ulubionych książek! Piękne są te cytaty, które wybrałaś :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy komentarz do przeczytanej książki. I właściwie więcej nie trzeba :) ja też zakochałam się w tej książce i dzięki tym cytatom przypomniałam ją sobie.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.